BIEG CHOMICZÓWKI - PYTANIA I ODPOWIEDZI

2017-01-11 10:43:00

Już w niedzielę 15 stycznia bielańska Chomiczówka stanie się na jeden dzień, tradycyjnie w trzecią niedzielę roku, stolicą polskiego biegania. W jednym z najstarszych biegów w kraju wystartują setki biegaczek i biegaczy z całego kraju. Co należy wiedzieć przed biegiem? Jakie pytania padają najczęściej? Przeczytajcie sami!


 
- Jestem spoza Warszawy. Czy zapewniacie nocleg?
- Tak. Należy go jednak zgłosić wcześniej Zespołowi Sportu i Rekreacji w UD Bielany. Nocleg usytuowany jest w SP 80 przy ulicy Aspekt 48. Dosłownie kilkaset metrów od Pabla Nerudy.

- Zapisałem się na jeden bieg, ale w sumie myślę nad startem w obu. Czy to możliwe?
- Jak najbardziej tak. Wszyscy biegacze posiadający numer startowy mogą wziąć udział w biegu na 5 i na 15 kilometrów.

- Czy nie zabraknie dla mnie medalu?
- Wszystko wyliczone jest tak, aby medali starczyło dla wszystkich. W sytuacji gdyby jakimś cudem zabrakło medali (co nam nie grozi) zostaną one rozesłane uczestnikom.

- Legitymuję się bardzo dobrym rekordem życiowym, a w zeszłym roku byłem w czołówce. Czy mam szansę na niższe wpisowe w dniu biegu?
- Nie, niestety. Po pokryciu kosztów biegu środki jakie zbierzemy z wpisowego, idą na szczytny cel, jakim są stypendia sportowe dla najzdolniejszych młodych sportowców z Bielan. Wszystkich traktujemy równo.

- Kiedy najlepiej odebrać pakiet startowy?
- Jak informuje regulamin, biuro zawodów będzie czynne od piątku, do niedzieli. Aby uniknąć nerwowości i spokojnie odebrać numer oraz wyjaśnić ewentualne wątpliwości najlepiej zrobić to w piątek lub w sobotę. Na tych, którzy zrobią to przed 15 stycznia czeka niespodzianka.

- Czy mogę odebrać pakiet za kogoś znajomego?
- Tak, potrzebne jest jednak upoważnienie od tej osoby.

- Na liście zawodników widnieje moje nazwisko, ale nie zgadza się kategoria, klub, bądź inna informacja.
- Będzie można dokonać korekt przy odbiorze pakietu startowego. Jeśli zaznaczyłeś, że biegniesz w Biegu o Puchar Bielan i jesteś w kategorii K/M 20, to nie jest błąd, nawet jeśli masz nieco więcej lat… po prostu tak układają się kategorie wiekowe w tym biegu.

- Koszulka jest na mnie za duża/ za mała. Czy w biurze można podmienić rozmiar?
- Nie. W tegorocznej edycji rozmiary są wyliczone dokładnie do deklaracji uczestników i nie istnieje możliwość zmiany rozmiaru w biurze zawodów.

- Jestem osobą nieletnią. Czy muszę przyjść z opiekunem?
- Tak. Dodatkowo konieczna jest zgoda na udział w zawodach, podpisana przez rodzica bądź opiekuna prawnego.

- Czy istnieje obawa, że bieg się nie odbędzie (pogoda, smog)?
- Nie. W historii biegu biegano w różnych temperaturach i zjawiskach pogodowych i za każdym razem Bieg Chomiczówki się odbywał. Jeśli chodzi o smog, dobra informacja jest tak, że w weekend ma być nieco bardziej wietrznie i jakość powietrza powinna ulec poprawie. Raz Bieg odbył się w innej części roku, ale nie z powodu pogody:)

- Czy będzie można zapisać się na zawody w dniu biegu?
- Obecnie zliczana jest różnica między osobami, które nie opłaciły wpisowego, a liczbą miejsc. Po uzupełnieniu listy o rezerwowych, którzy zgłaszali się do nas drogą mailową, będzie wiadomo czy taka możliwość będzie istniała, jednak będą to dosłownie pojedyncze miejsca. Nie będą prowadzone dodatkowe listy rezerwowe. Jedyną szansą jest sprawdzenie tego w biurze zawodów w piątek, 13 stycznia.

- Co z parkingiem? Gdzie najlepiej zostawić auto?
- Jeśli jedziecie na bieg ze znajomymi bądź nie macie daleko na start, rekomendujemy komunikację miejską. Liczba miejsc parkingowych w porównaniu do minionych lat nie uległa zwiększeniu. Najłatwiej będzie znaleźć miejsce parkingowe w okolicach ulicy Conrada, gdzie znajduje się depozyt oraz hala, w której zakończymy imprezę.

- Czy będzie dostępna szatnia, depozyt?
- Tak. Znajduje się w Zespole Szkół numer 124 przy ulicy Conrada 6 (kilkaset metrów od linii startu), gdzie w szatniach można bezpiecznie zostawić rzeczy. Można zostawiać swoje rzeczy mniej więcej od godziny 8:20.

- Czy mogę zostawić swoje rzeczy w siedzibie TKKF Chomiczówka?
- Nie, w okolicach Pabla Nerudy, gdzie mieści się TKKF Chomiczówka nie ma depozytu. Przewidziany jest tam start, meta, rozdanie medali, posiłek, ale depozyt znajduje się na Conrada 6. To naprawdę niedaleko.

- Po co deklarowaliśmy czas, w jakim przebiegniemy 15 kilometrów?
-  W tym roku będziemy startowali w trzech grupach, nieco oddzielonych od siebie czasowo, aby uniknąć tłoku na trasie (bez obaw – czas mierzony jest od momentu minięcia linii startu, do momentu minięcia linii mety). Bardzo prosimy szczególnie wolniejszych biegaczy, aby nie przechodzić do szybszych stref. Nie ma to wpływu na Wasz czas, a może utrudnić bieganie faworytom.

- Czy trasa biegu się zmieniła?
- Wbrew temu co sądzi wiele osób… tak. Zlikwidowaliśmy ostry zakręt po starcie. Powinno być nieco więcej miejsca.

- Czy bieg odbywa się po ulicach, czy po chodnikach?
- Poza odcinkiem na  ulicy Conrada, biegniemy po ulicach.

- Czy trasa będzie odśnieżona?
- Co roku robimy wszystko, aby warunki do biegania były jak najlepsze. W przypadku wcześniejszych opadów śniegu od godzin rannych trasa jest posypywana piaskiem, odśnieżana i wyrównywana. Dodatkowo dbamy o to, aby wszystkie jej fragmenty w przypadku jeśli występują dziury, były na bieżąco uzupełniane. Nie zawsze mamy wpływ na to, aby trasa była idealnie „czysta”, jednak miejskie służby będą pracowały nad tym bardzo mocno w przypadku opadów śniegu. Będziemy likwidowali także lód, jeśli taki wystąpi na pięciokilometrowej pętli.

- Jak będzie mierzony czas?
- Pomiar czasu będzie znajdował się w czipie, przytwierdzonym do numeru. Prosimy o to, aby nie bawić się czipem, co niejednokrotnie miało miejsce w przeszłości i utrudniało bądź uniemożliwiało sklasyfikowanie danej osoby.

- Czy w trakcie biegu będzie dostępna woda?
- W Biegu o Puchar Bielan na dystansie pięciu kilometrów stanowiska z wodą nie będzie. W Biegu Chomiczówki z wody będzie można skorzystać pod koniec każdej z trzech pięciokilometrowych pętli.

- Chciałbym pobić mój rekord życiowy, ale mam problem z utrzymaniem tempa...
- W tym roku grupa 11 osób będzie nadawała tempo w biegu na 15 kilometrów.  Biegacze (głównie z Bielan) będą oznaczeni balonikami z helem i to oni zadbają o to, aby tempo było utrzymane. Czasy w jakich pobiegną to kolejno: 1:04, 1:08, 1:11, 1:14,  1:18, 1:21, 1:24, 1:30, 1:35 i 1:40. 

- Biegam nieco wolniej. Czy możliwe, że będę zdublowany?
- Tak. Szczególnie w biegu na 15 kilometrów osoby wolniejsze mogą być dublowane nawet dwukrotnie. Bardzo prosimy o to, aby uważnie rozglądać się  i przepuszczać szybszych biegaczy, którym będzie łatwiej jeśli nie będą musieli biec slalomem między wolniejszą grupą, co może zadecydować na przykład o końcowym zwycięstwie.

- Kiedy otrzymam wyniki biegu?
- Pomiarem czasu na Biegu Chomiczówki zajmuje się firma Data Sport. Wyniki są podawane w czasie rzeczywistym na stronie firmy.

- Jaki posiłek zapewniacie?
- Tradycyjnie czeka na Was pyszna zupa grochowa. Posiłek będzie w tym roku z drugiej strony siedziby TKKF Chomiczówka – na boisku. Zapewniamy ciepły namiot i większy komfort.

- Czy poza biegiem przewidziane są jakieś akcje charytatywne, związane na przykład z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy?
- Tak! Znajdziecie podczas biegu wolontariuszy Jurka Owsiaka, jak również inne charytatywne akcje. W pakietach startowych znajdziecie informacje o charytatywnym biegu dla ofiar kryzysu humanitarnego w Aleppo, będzie można wesprzeć Caritas oraz akcję Złoty Kilometr dla Hani (informacja tutaj)

- Planujemy zająć dobre miejsce w klasyfikacji drużynowej. Kiedy podacie wyniki zespołów?
- Wyniki zostaną podane podczas zakończenia imprezy w hali przy ulicy Conrada. Upewnijcie się, że Wasza drużyna zapisana jest dokładnie tak samo przy każdym uczestniku w panelu Data Sport.

- Planuję powalczyć o czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej. Co z podatkiem od nagród?
- Podatek od nagród odprowadzany jest przez organizatora.
 
 
 MG źródło: inf. własna / fot: zdjęcia organizatora