KORONAWIRUS W SPORCIE. PAMIĘTAJMY O ZASADACH!

2020-10-07 12:16:35

Niestety ostatnie dni to bardzo niepokojący wzrost przypadków zachorowań, a także najsmutniejszych statystyk, dotyczących COVID. Wiele wskazuje na to, że obostrzenia nie ominą także organizacji sportu na Bielanach. Warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas uczestnictwa i organizacji wydarzeń sportowych.

 
 
Dzielnica Bielany w okresie luzowania obostrzeń związanych z COVID-19 bardzo dynamicznie przystąpiła do organizacji sportu. Odbywają się zajęcia, zorganizowano zawody biegowe, triathlonowe, pływackie i wiele, wiele innych. Jak uspokajają władze Dzielnicy, z ich strony zostanie zrobione wszystko, aby w granicach przepisów można było nadal aktywnie uprawiać sport na Bielanach.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Niestety liczba przypadków powoduje, że jest wielce prawdopodobnie umieszczenie Warszawy w żółtej, a być może i czerwonej strefie. To niesie za sobą szereg obostrzeń, dotyczących odległości między ludźmi, noszenia maseczek i liczby uczestników w imprezach. W związku z tym mam ogromny apel do organizatorów imprez, szczególnie tych finansowanych i współfinansowanych przez nasz samorząd o przestrzeganie procedur bezpieczeństwa. To dla naszego dobra, aby w 2021 roku można było uprawiać aktywność w umiarkowanie normalnych warunkach – przypomina Burmistrz Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk.

O jakie procedury chodzi? Jak wyjaśniają samorządowcy, głównie o mierzenie temperatury, do czego Urząd Dzielnicy Bielany zobowiązał wszystkich organizatorów imprez sportowych. Osoby z gorączką po prostu w imprezach nie będą mogły wziąć udziału. W przypadku większych obostrzeń, związanych z pojemnością obiektów, uczestnicy muszą liczyć się z tym, ze rozgrywane w halach turnieje piłkarskie, szachowe, czy wszelkie zawody szkolne, także będą ograniczone metrażem i aktualnymi przepisami, wprowadzanymi przez władze centralne.

- Szczęśliwie większość zaplanowanych przez nas imprez plenerowych przeniesionych z wiosny na jesień udało się zorganizować. W weekend planujemy jeszcze Bielański Rajd Rowerowy do Puszczy Kampinoskiej, zawody kolarskie Legia MTB  i Bieg Hutnika – oczywiście przypominam organizatorom o konieczności stałego monitorowania sytuacji epidemicznej i bieżących przepisów.  Po nadchodzącym weekendzie nasze aktywności przeniosą się do obiektów zamkniętych. Tutaj będzie decydował głównie metraż obiektów, więc apel również do uczestników. Bądźcie wyrozumiali dla organizatorów, jeśli na zawody czy zajęcia nie są w stanie przyjąć większej liczby osób niż przewiduje pojemność hali w korelacji z aktualnymi obostrzeniami – apeluje Burmistrz Pietruczuk.

Po wakacjach Urząd Dzielnicy Bielany zorganizował już szereg zajęć i zawodów dla mieszkańców. Trwają zajęcia jogi, tańca, fitnessu, rugby, zapasów, sportów walki, biegu czy nordic walkingu. Udało się przeprowadzić Bielański Bieg Dzika, Cross Bielański, Bielański Wieczór Lekkoatletyczny, Triathlon Bielański i szereg mniejszych imprez. Następnym wyzwaniem jest Bieg Chomiczówki.

- Wiem, że wiele osób pyta nas o Bieg. Powiedzmy sobie szczerze, że w obecnych warunkach zorganizowanie go na starych zasadach jest niemożliwe w 2021 roku. Szykujemy jednak wersję alternatywną, wiedząc że ludzie wirtualnie nie chcą już zbytnio biegać. Wierzę, że asfaltowa rywalizacja na 15 kilometrów odbędzie się na Bielanach w formule dostosowanej do warunków – zdradza część szczegółów Burmistrz Dzielnicy Bielany.

W najbliższych tygodniach Urząd Dzielnicy Bielany z dotacji przyznanych organizacjom pozarządowym ma w planie organizacje zawodów Szachy w Ratuszu, Grand Prix Bielan w tenisie stołowym, zmagania taekwondo i karate, Bielańskiego Festiwalu Gier Stolikowych i wielu innych imprez.

Wszystkie odbędą się w aktualnym reżimie sanitarnym, określonym przez władze centralne, dostosowanym do metrażu obiektów.

Red