MILION ZŁOTYCH DLA NGO. DOTACJE NA SPORT PODZIELONE

2023-03-10 06:39:57

Znamy już wyniki konkursów na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej w Dzielnicy Bielany. Do organizacji pozarządowych, które zajmą się wzbogaceniem oferty dla mieszkańców w zakresie sportu i rekreacji powędrował milion złotych. Utrzymano znane od lat wydarzenia, nie zabraknie także nowości.


Dzielnica Bielany, podobnie jak w latach ubiegłych, ogłosiła konkursy w siedmiu obszarach. Są nimi: organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych, zajęcia dla przedszkolaków, zajęcia dla dorosłych mieszkańców Bielan, zajęcia dla seniorów, sport i rekreacja osób z niepełnosprawnościami, szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz sport szkolny.

- Cieszymy się, że pomimo kryzysu finansowego, jaki dotknął samorządy, udało się utrzymać dotacje na sport na takim samym poziomie, a w przypadku programu dla seniorów nawet nieco zwiększyć wsparcie. Poziom doszedł do rekordowego miliona złotych co jest kwotą bardzo dużą, także w porównaniu do innych stołecznych dzielnic. Wierzę, że oferta wybrana w konkursach przypadnie do gustu mieszkańcom. Czeka nas bardzo wiele wydarzeń zarówno jeśli chodzi o zajęcia, jak i zawody sportowe. Będzie pływanie, piłka nożna, tradycyjnie dużo biegania, rywalizacja rowerowa czy koszykarska. Nie zabraknie także mniej popularnych dyscyplin sportu - opowiada o wynikach konkursu Burmistrz Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk.

Organizacja imprez

W tym konkursie Dzielnica Bielany podzieliła środki w wysokości 400 000 złotych. Utrzymano sztandarowe pozycje, jak liczne zawody pływackie, wszystkie imprezy biegowe znane z ubiegłych lat, jak chociażby Bieg Dzika, Wieczór Lekkoatletyczny czy Cross Bielański. Fani biegów przeszkodowych znów spotkają się w organizowanym na terenie Huty Warszawa "Biegu Hutnika". Sporo uwagi poświęcono grom stolikowym jak szachy czy brydż. Nie zabraknie rozgrywanych od lat wyścigów rowerów MTB, jak również rajdu rowerowego do Puszczy Kampinoskiej.  Tradycyjnie silną pozycję mają sporty walki. Na Bielanach odbędzie się rywalizacja judo, karate oraz taekwondo olimpijskiego. Tradycyjnie odbędzie się również Grand Prix Bielan w tenisie stołowym. Jest także propozycja dla fanów gimnastyki.

Oferta dla przedszkoli

Pięć podmiotów będzie realizowało program związany z zajęciami sportowymi dla dzieci z bielańskich przedszkoli. To pozwoli na objęcie ofertą wszystkich z nich. Największe wsparcie otrzymał AZS AWF Warszawa ze swoją kultową "Dzieciecą Akademią Sportu", dzięki której dzieci z bielańskich przedszkoli trenują nie tylko w swoich placówkach, ale są również dowożone na teren AWF, aby zoabczyć jak wyglądają miejsca treningu profesjonalnych sportowców i spróbować swoich sił w halach, na parkietach i matach. W kokursie rozdysponowano kwotę 110 000,00 złotych.

Zajęcia dla dorosłych - bogata oferta

Dobre wiadomości to utrzymanie, a nawet wzbogacenie oferty zajęć dla mieszkańców. Będą oni mogli spróbować swoich sił w jodze, tańcu towarzyskim czy nordic walkingu. Nie zabrakło również bogatej oferty wykorzystującej infrastukturę Akademii Wychowania Fizycznego. Poza zapasami, taekwondo olimpijskim i rugby można będzie spróbować swoich sił w zajęciach judo. Utrzymano cieszące się dużą popularnością treningi biegowe. Są też zajęcia dla fanów frisbee, zumby i tenisa stołowego.

Osoby z niepełnosprawnością zauważone na Bielanach

Trzy oferty zyskały przychylność komisji konkursowej w zakresie sportu osób z niepełnosprawnościami. Będą to lekkoatletyczne mistrzostwa w wielobojach, zajęcia cross fit odbywające się na terenie osiedla Ruda, jak również tradycyjny integracyjny turniej szermierczy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

- W tym roku na Bielanach na pewno nie zabraknie sportu, tym bardziej że szykujemy jeszcze kilkanaście wydarzeń związanych z tym obszarem, nieuwzględnionych z dotacjach - podsumowuje Burmistrz Pietruczuk.

Szczegóły wszystkich konkursów i kwot przyznancyh organizacjom pozarządowym na sport bielański w 2023 roku można znaleźć tutaj.