HOKEJ NA TRAWIE NA BIELANACH?

2016-02-24 18:10:23

Być może już za kilka miesięcy na Bielanach będzie można trenować nową dyscyplinę sportu. Prowadzone są działania, zmierzające ku temu, aby hokej na trawie - kolejny sport olimpijski - był dostępny w ofercie dla mieszkańców dzielnicy.Choć  hokej na trawie jest obecnie w Polsce dyscypliną sportu zregionalizowaną, popularną głównie w regionie Wielkopolski, to na świecie jest trzecim jeśli chodzi o liczbę uprawiających i popularność, sportem świata, głównie dzięki popularności w Azji.

W Warszawie w hokeja na trawie grano w latach 50-tych ubiegłego wieku w Rzemieślniku Warszawa oraz kilka lat temu w warszawskim Sokole, którego zawodnicy i zawodniczki chcą włączyć się w projekt reaktywacji tej dyscypliny w stolicy.

Tematem zainteresowały się kluby UKS G-8 Bielany oraz UKS Kusy, które przy współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego z kilku bielańskich szkół, opracowują plan na to, aby hokej na trawie znów zagościł w stolicy. - Cieszę się, że jest taki pomysł. Ma on naszą pełną przychylność i wsparcie. Każde zwiększenie sportowej oferty dla mieszkańców Bielan, to dobry pomysł. Kilka lat temu pomagaliśmy Sokołowi Warszawa. Wierzę, że teraz z bardziej koncepcyjnym podejściem i zaangażowaniem klubów sportowych, nauczycieli oraz naszym, hokej zagości w Warszawie na stałe - nie ukrywa satysfakcji i przychylności dla pomysłu zastępca burmistrza dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk.

Radości nie ukrywają także ludzie, którzy jeszcze kilka lat temu sami próbowali tworzyć hokej na trawie w Warszawie. - Przez pewien czas dojazdy na treningi zajmowały mi około 16 godzin w tygodniu. Gdy kończy się studia i zaczyna pracę pełną parą, trzeba wybierać. Opcje są dwie - albo wywrócenie życia do góry nogami i przeprowadzka, albo rezygnacja z kontaktu z hokejem. Gdyby projekt się powiódł, spełniłoby się jedno z moich wielkich marzeń - potwierdza była reprezentantka Polski seniorek, brązowa medalistka HME oraz kilkukrotna mistrzyni Polski w barwach Startu Brzeziny, Anna Grzanka. Podobnie jak inne osoby, które w Warszawie uprawiały hokej w przeszłości, otwarta do pomocy przy projekcie.

Przychylnie do inicjatywy reaktywowania hokeja na trawie w Warszawie podchodzi całe środowisko hokejowe, gdzie konflikty regionalne praktycznie nie występują. Swoje wsparcie zapowiedział obecny Mistrz Polski w hokeju na trawie, Grunwald Poznań, który wyraził chęć pojawienia się na Bielanach na prezentacji i promocji hokeja. Otwartość do zapraszania stołecznego zespołu na turnieje w całej Polsce, wyraża bardzo wiele klubów.

Priorytetem na tę chwilę jest opracowanie skutecznego i możliwego do zrealizowania planu rozwoju dyscypliny, zdobycie licencji trenerskich oraz odpowiedniej liczby sprzętu, który będzie służył dzieciom bielańskich szkół i klubów sportowych. O rozwoju projektu będziemy na bieżąco informować.
 
MG źródło: inf. własna