1612 SCHODÓW KAROLA

2017-01-17 20:16:49

Pod koniec stycznia nietypowe, ale także bardzo prestiżowe zawody czekają bielańskiego biegacza - Karola Galicza. Biegacz BKS Wataha Warszawa wystąpi jako jeden z trzech Polaków w... prestiżowych zawodach Pucharu Świata w biegach po schodach.Zawody dla najlepszych biegaczy po schodach na świecie odbędą się w Abu Dhabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Karol Galicz, podobnie jak inni uczestnicy, będzie miał do pokonania 82 piętra, czyli dokładnie 1612 schodów. Choć do zawodów można się zgłosić, są one podzielone na kategorie. Biegacz BKS Wataha, który w ostatnim swoim występie zajął miejsce w czołówce Biegu o Puchar Bielan, będzie rywalizował w elicie. Aby wystąpić w tej kategorii, należało otrzymać specjalne zaproszenie od organizatorów, które wystosowano do czołówki Pucharu Świata.

Dziesięć miejsc wśród mężczyzn i pięć wśród kobiet otrzyma wysokie nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 25000 $. W zawodach może wystartować praktycznie każdy ponieważ równolegle rozgrywany jest wyścig dla amatorów, którzy mają do pokonania "jedynie" 32 piętra.

W gruniu 2016 roku Karol Galicz znajdował się na 73 pozycji w światowym rankingu. Jego liderem jest inny reprezentant biało-czerwonych - Piotr Łobodziński. Nasz kraj jest bardzo poważną siłą w tej dyscyplinie sportu, zajmując drugą pozycję w rankingu, tuż za Czechami.

Zawodnik BKS Wataha po raz pierwszy wystartował w zawodach biegowych po schodach w 2011 roku w Bielawie. - Namówił mnie obecny lider rankingu światowego - Piotrek Łobodziński. W sumie do tej pory mam za sobą jedynie siedem startów, ale uzbierałem niezbędne punktyw Pucharze Świata, które pozwoliły mi na ten wyjazd - komentuje Karol Galicz, który do tej pory zajął 22 miejsce w Mistrzostwach Europy Rondo 1, rozegranych w minionym roku w Warszawie, był pierwszy w Biegu Tyma na Pałac Kultury i Nauki, szósty w Mistrzostwach Polski i trzeci w PŚ w Berlinie, rozegranym w tym roku.Poza bieganiem po schodach Karol Galicz może pochwalić się uprawnieniami trenera pierwszej klasy sportowej w Biegu na Orientację oraz uczestnictwem w Akademickich Mistrzostwach Świata w Biegu na orientację w Alicante. Bielański biegacz, uczący wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej numer 77 na Młocinach, jest rekordzistą Polski w halowym ultrawieloboju lekkoatletycznym z Helsinek (2012 rok) i uczestnikiem siedmiuset zawodów biegowych, w tym pięciu maratonów i dziesięciu ultramaratonów.

Jego rekordy życiowe to 2:49,3 na kilometr, 16:34 na 5 kilometrów, 34:08 na 10 kilometrów, 1:20,07 w półmaratonie i 2:55,47 w maratonie, a założony w minionym roku klub BKS Wataha ma spore ambicje.

- Skupiamy pasjonatów dwóch dyscyplin, spokrewnionych ze sobą: biegu na orientację i lekkoatletyki. Członkowie klubu stanowią zarówno dzieci i młodzież z Bielan i okolic, dorośli zawodnicy wyczynowi oraz amatorscy jak i weterani - w sumie ok 25 osób. Startujemy zarówno w imprezach regionalnych, jak i krajowych i międzynarodowych. Rywalizujemy w Mistrzostwach Świata Seniorów i Weteranów, Mistrzostwach Polski Seniorów, juniorów, juniorów młodszych i młodzików, Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza, Pucharach Świata oraz zawodach rankingu Światowego w BnO, a także w licznych regionalnych i lokalnych zawodach w biegu na orientację, biegach górskich, biegach ulicznych, lekkoatletyce, biegu po schodach i innych. Poza tym organizujemy zawody w biegu na orientację - Puchar Bielan, którego już 3 edycja odbędzie się w 2017 roku a także Mistrzostwa Mazowsza oraz WOM w relacji klubowej w biegu na orientację - opisuje działalność klubu Prezes BKS Wataha - Karol Galicz.

MG źródło: inf. własna /fot: prywatne zbiory zawodnika