KULTURYSTYCZNY MISTRZ ŚWIATA Z BIELAN

2019-11-08 12:36:24

Robert Banasiuk ? pracujący od lat w CRS Bielany manager sportu został Mistrzem Świata w kulturystyce. Ten dużego kalibru wyczyn skłonił nas do rozmowy z najlepszym zawodnikiem globu.


 
- Osiągnąłeś ogromny sukces zostając mistrzem świata w kulturystyce. Dochodzenie do tego wyniku trwało jednak długo.  Wymagało zapewne wytrwałości i samozaparcia. Choć od wielu lat lubisz treningi na siłowni, na pewnym etapie zdecydowałeś i rozpoczęciu kariery kulturysty. Co zadecydowało o pójściu w tym kierunku?
- W pewnym momencie zacząłem interesować się mocniej kwestiami związanymi z żywieniem i treningami pod kątem spalania tkanki tłuszczowej. Ujemny bilans kaloryczny, rezygnacja z substancji antyżywieniowych, trening w siłowni oraz trening interwałowy sprawił, że moja sylwetka na skutek redukcji tkanki tłuszczowej zaczęła lepiej się prezentować. W pewnym momencie poszedłem na kurs trenera personalnego i jeszcze bardziej się tym interesować, dopuszczając myśl, że mógłbym zacząć rywalizować na mała prestiżowych zawodach. Kilkakrotnie myślałem o rezygnacji podczas przygotowań ponieważ życie kulturysty wymaga wielu wyrzeczeń i schematu. Nie żebym narzekał bo ja to naprawdę lubię ponieważ kształtuje charakter i uczy walko ze swoimi słabościami.
 
- Jak w dążeniu do celu pomaga Ci Twoja praca, która na pewno ułatwia Ci kontakt z siłownią i treningami. Sam trenuje od ponad 26 lat i raczej nigdy problemu z dostępem do siłowni nie miałem.
 - Na początku jako nastolatek mieszkający na wsi korzystałem z tego co było dostępne. Używałem drążka, sztangielek i sztang zrobionych razem ze starszymi kolegami. Od kilku lat trenuje w siłowni przy ul. Lindego 20 ponieważ jest tutaj wszystko czego potrzebuje do robienia swoich treningów. Od wielu miesięcy nie korzystam z auta tylko zwyczajnie spaceruję, więc też i wygodnie jest mi trenować w naszej siłowni.
 
- Poza startami w zawodach i karierą zawodowa zajmujesz się również doradztwem personalnym i treningami personalnym. Czy można zapisać się na trening do Mistrza Świata?
 - Po swojej pracy w CRS Bielany prowadzę konsultacje żywieniowe jak i treningowe pomagając podopiecznym czy pacjentom w drodze do lepszego zdrowia i wymarzonej sylwetki. Odpowiednie żywienie, trening i zdrowy tryb życia jest tym co sprawia, że jesteśmy zdrowsi, mamy większy apetyt do życia i lepiej wyglądamy.
 
- Wiele osób toczy od lat ożywioną dyskusję. Co jest ważniejsze w dochodzeniu do formy. Trening czy dieta?
 - Trudno wykazać jednoznacznie co jest ważniejsze żywienie czy trening. Jeśli chodzio o mnie jedno jak i drugie jest bardzo ważne. Gdy brakuje jednego to trudno uzyskać pożądany efekt. Dodam jeszcze, że niezbędna jest właściwa regeneracja i stronienie od używek. Sen to najlepsza regeneracja i bardzo ważne jest dla naszego zdrowia, samopoczucia jak i sylwetki chodzenie spać przed 23-cią i spanie co najmniej 7 godzin dla mężczyzny i 8 godzin dla kobiety.
 
-A co z nastawieniem do życia, do treningów. Z tego co wiem bardzo duża wagę przykładasz do rozwoju osobistego. Czy odpowiednie nastawienie przydaje się także w sporcie?
 - Stale staram się rozwijać chodząc na różne szkolenia czy kursy. Obecnie studiuje psychodietetykę na Uniwersytecie SWPS i uruchamiam swoja fundację, której celem między innymi będzie socjalizacja dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej i zdrowych nawyków żywieniowych. Zdrowe dziecko to zdrowy dorosły…
 
- Jakie kolejne plany startowe?
Plany startowe mam takie by wystartować jeszcze w tym roku w dniach 16-17 listopada w zawodach we Francji na MR UNIVERSE WPF. Następnymi zawodami będą Mistrzostwa Świata w czerwcu.  
 
- Gdzie na Bielanach można z Tobą potrenować? 
 - Na co dzień trenuje w siłowni mieszczącej się w Kompleksie Sportowym przy ulicy Lindego 20 w Warszawie. Tam też często podpowiadam użytkownikom siłowni w treningu by nie tylko zminimalizować kontuzję trenując niewłaściwą techniką, ale przede wszystkim pokazać jak można tremować korzystniej dla naszej sylwetki.
 
- Czy sukces w Twoim przypadku ma wielu ojców?
 - Bardzo trudno byłoby mi osiągnąć sukces Mistrza Świata bez wsparcia jakiego udzielił mi Pan Burmistrz Grzegorz Pietruczuk jak i Zarząd Dzielnicy, a także Pan Prezes Jacek Baczkoswski TKKF Chomiczówka. Sport na tym poziomie wymaga nie tylko ciężkiej pracy, ale także nakładów finansowych na pokrycie transportu, opłaty wpisowego czy zakwaterowania.
 
Rozmawiał Mateusz Gotz