CHOMICZÓWKA ZNÓW CIESZYŁA SIĘ BIEGIEM

2023-02-05 17:58:29

Ulicami warszawskich Bielan po dwóch latach przerwy pandemicznej ponownie przebiegł jubileuszowy już Bieg Chomiczówki, który wrócił na starą, atestowaną trasę. Rozegrano również 16. Bieg o Puchar Bielan. Osiedle Chomiczówka odwiedziło wielu sportowców znanych z poprzednich edycji, którzy potwierdzili swoją wyśmienitą formę.Nie była to łatwa edycja dla orgazniatorów. Powrot do biegu ulicznego po dłuższej przerwie, a do tego trudne warunki pogodowe w dniach poprzedzających imprezę postawiły poprzeczkę dość wysoko. Na starcie rywalizacji na dystansie 15 kilometrów stanęło 1226 zawodniczek i zawodników. Na 5 kilometrów do biegu przystąpiło 608 osób.

Arkadiusz Gardzielewski, którego wizeurnek, jako zasłużonego wielokrotnego zwycięzcy Biegu o Puchar Bielan znalazł się na medalu, pokazał że pomysłodawcy mieli nosa. Legenda bielańskiej rywalizacji znów zameldowała się na pierwszej pozycji z czasem 15:07. O sześć sekund wolniej finiszował Andrzej Starżyński. Trzeci był Bartosz Kowalski. Wśród kobiet zwyciężyła Svitlana Sanko, która pokonała Dorotę Stelmach o 12 sekund. Trzecia była dobrze znana z bielańskich imprez Eliza Galińska.Świetnie wypadli młodzi sportowcy z Bielan, reprezentujący UKS G-8 Bielany. Dominowali oni w młodszych kategoriach wiekowych. Zuzanna Sudak była piąta w klasyfikacji generalnej, na szóstym miejscu linię mety minęła Aleksandra Duban. W biegu mężczyzn szósty był Jakub Suchan, 20 Mateusz Polski, 23 Adam Dąbrowski. Na starcie pojawiło się wielu mieszkańców Bielan, zarówno tych zrzeszonych w klubach, jak i uprawiających sport zupełnie amatorsko.

Na koronnym dystansie, w Biegu Chomiczówki popis dał Kamil Jastrzębski, pokonując 15 kilometrów w czasie 45:42. Drugi Bogdan Semenovych uzyskał czas 46:05. Na trzecim miejscu linię mety minął Damian Świerdzewski. Wśród kobiet Izabela Paszkiewicz pokonała Nataliję Semenovych i Emilię Mazek. Tuż za podium finiszowała Dominika Stelmach, druga w biegu o Puchar Bielan.

Uczestnicy podkreślali nieźle przygotowaną jak na panujące warunki atmosferyczne trasę. Na wszystkich czekał na mecie 5 kilometrów okolicznościowy medal, z wizerunkiem Arkadiusza Gardzielewskiego zwyciężającego 15. Bieg o Puchar Bielan, jak również Ryszarda Drypsa, finuszującego na pierwszym miejscu 1. Biegu Chomiczówki. Sam Ryszard Dryps zaszczycił swoją obecnością, uzyskując świetny czas 1:02:40 w kategorii M60. To dało mu drugą pozycję w tej grupie wiekowej.

Wcześniej Burmistrz Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk, witając na starcie zasłużonego sportowca, podkreślił jego zasługi w budowaniu historii imprezy, jej pozytywnego wizerunku, jak również obiecał mural z motywem wbiegającego na metę historycznego zwycięzcy I Biegu Chomiczówki.

- Cieszę się, że na ulicach Chomiczówki znów zagościła energia związana z biegiem ulicznym. Wróciliśmy do czasu sprzed pandemii. Gratuluję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, którzy stanęli na starcie rywalizacji pomimo dość ciężkich, zimowych warunków. Od wielu lat dzięki biegowi, początek roku kojarzy się środowisku sportowemu właśnie z Bielanami, dzięki pięknej, wieloletniej tradycji jaką napisał Bieg. Nie można zapomnieć o wszystkich firmach, służbach mundurowych i osobach fizycznych, które przyczyniły się do kontynuacji rywalizacji, fundując nagrody, zabezpieczająć trasę, opracowując samą koncepcję, czy po prostu w imprezie pracując. Tych osób było kilkadziesiąt, o czym mało kto wie- podsumował  Burmistrz Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk.

Fot: Aleksandra Szczodrak