RYWALIZACJA SZKOLNA 2016/2017 ZAKOŃCZONA

2017-07-05 15:12:29

Trwają wakacje. Dobiegła końca rywalizacja między szkołami na Bielanach w roku szkolnym 2016/2017. Bielańska Gala Sportu Szkolnego, zorganizowana pod koniec czerwca w hali CRS Bielany podsumowała całoroczne zmagania uczniów.


Po raz pierwszy od lat zadecydowano o wprowadzeniu zmagań wewnątrz dzielnicy Bielany, w ramach rywalizacji międzyszkolnej. Okazało się, że pomysł był trafiony. – Zwiększyła się frekwencja na zawodach, uczniowie chętniej jeździli na zmagania, jak również nauczyciele, bardziej interesowali się rywalizacją w poszczególnych dyscyplinach. Ten pomysł wyszedł na dobre zarówno uczniom, jak również samej dzielnicy. Już dziś wiemy, że na podsumowaniu całorocznej rywalizacji w skali całej Warszawy, wypadniemy dużo lepiej niż w minionym roku – nie kryje satysfakcji Grzegorz Pietruczuk, odpowiedzialny za sport zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany.

W Hali CRS Bielany pojawili się najlepsi sportowcy  szkolni, dyrektorzy, przedstawiciele władz dzielnicy oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Ci ostatni odebrali z rąk członków Zarządu Dzielnicy wyróżnienia za zaangażowanie w propagowanie sportu na terenie Dzielnicy Bielany. Wyróżnienia odebrało 38-nauczycieli z Bielan.

Tego dnia najważniejsi byli jednak uczniowie, bo to właśnie oni walczyli o punkty dla swoich szkół i powodowali, że emocji nie brakowało do końca.

Szkoły Podstawowe:
Wśród szkół podstawowych zadecydowano, że w minionym roku szkolnym zwycięzca danej konkurencji otrzyma 17 punktów, pozostałe drużyny od 14 kolejno o jeden punkt mniej za każdą dyscyplinę sportu, w której biorą udział. Ostatecznie najlepiej spisała się Szkoła Podstawowa numer 263 z ulicy Szegedyńskiej. Rywalizacja była naprawdę pasjonująca, bo do końca szansę na zwycięstwo miały trzy szkoły, ale dzięki konkurencjom pływackim, ostatecznie to  Szegedyńska święciła tryumf.

Czołówka rywalizacji szkół podstawowych:
 1. Szkoła Podstawowa numer 263 – 296 punktów
 2. Szkoła Podstawowa numer 209 – 294 punkty
 3. Szkoła Podstawowa numer 80 – 283 punkty
 4. Szkoła Podstawowa numer 289 – 188 punktów
 5. Szkoła Podstawowa numer 187 – 175 punktów
 6. Szkoła Podstawowa numer 53 – 170 punktów
W zmaganiach wzięło udział 20 szkół.

Gimnazja:
Punktacja wśród gimnazjów zakładała, że zwycięzca otrzyma 14 punktów, a następne szkoły od 11 w dół o jedno oczko, za każdą kolejną pozycję. Wśród gimnazjów od początku na spore prowadzenie dzięki rywalizacji w biegach przełajowych wyszli uczniowie Gimnazjum numer 78 i utrzymali pierwsze miejsce, choć bardzo długo i ambitnie o zwycięstwo walczyła także szkoła z Przybyszewskiego. Gimnazjum 72 wyprzedziło nawet na moment szkołę z Szegedyńskiej, ale także tutaj punkty pływackie i dwubojowe okazały się dla Gimnazjum 78 bezcenne.

Czołówka rywalizacji gimnazjów:
 1. Gimnazjum numer 78 – 281 punktów
 2. Gimnazjum numer 72 – 269 punktów (plus punkty WOM za LA niezliczone przez SZSWWM, w zbyt małej jednak liczbie, aby wyprzedzić G 78)
 3. Gimnazjum numer 79 – 205 punktów
 4. Gimnazjum numer  165 – 186 punktów
 5. Gimnazjum numer 77 – 183 punkty
 6. Gimnazjum numer 73 – 162 punkty
W zmaganiach wzięło udział 15 szkół.

Szkoły ponadgimnazjalne:
Nieco inna punktacja była wśród liceów. Tutaj najlepsza szkoła zdobywała 12 oczek, druga 10, trzecia 8, czwarta 6 i dopiero od piątego miejsca różnice były jednopunktowe. Choć mało kto się tego spodziewał, to właśnie ta rywalizacja przyniosła najwięcej emocji. Od pierwszych konkurencji sporą przewagę nad rywalami zyskał Zespół Szkół Sportowych numer 50 i wydawało się, że nic mu nie zagrozi. Na jedną konkurencję przed końcem szansę na zmianę prowadzenia były porównywalne z wygraniem co najmniej „piątki” w totolotku. Tak też się stało. Piłkarze (bo do rozegrania pozostała piłka nożna) Kusocińskiego mieli w swoim składzie profesjonalnych, licencjonowanych zawodników co na tym szczeblu jest zabronione i nie otrzymali punktów za zmagania. Najgroźniejsi rywale z LO Lelewela zdobyli Mistrzostwo Dzielnicy, a następnie zostali najlepszą drużyną stolicy zdobywając kolejne dodatkowe oczka i wyprzedzili szkołę z Lindego o dwa punkty.

Czołówka rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych:
 1. XLI Liceum Ogólnokształcące im. J. Lelewela – 97 punków
 2. Liceum Ogólnokształcące nr LIX Mistrzostwa Sportowego – 95 punktów
 3. Liceum Ogólnokształcące nr LII im. W.S. Reymonta – 78 punktów
 4. XXII Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti – 62 punkty
 5. Zespół Szkół nr 10 im. S. Staszica – 54 punkty
 6. Zespół Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz "Kasi" – 38 punktów
W zmaganiach wzięło udział 10 szkół.

Wszystkie szkoły, które stanęły na podium rywalizacji, odebrały od Burmistrza Tomasza Menciny oraz jego zastępców: Grzegorza Pietruczuka i Włodzimierza Piątkowskiego, jak również przewodniczącej Komisji Kultury, Promocji i Sportu – radnej Magdaleny Lerczak vouchery na sprzęt sportowy, który będą używać już od przyszłego roku szkolnego. Młodzi medaliści Warszawskiej Olimpiady Młodzieży otrzymali pamiątkowe upominki oraz medale – łącznie nagrody odebrało 108 uczniów z Bielan, rywalizujących zarówno w dyscyplinach indywidualnych, jak również drużynowych.

- Wspaniale, że impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Była dobrym podsumowaniem roku szkolnego, który w sporcie okazał się dla Bielan udany i liczę, że każdy kolejny przyniesie dalsze postępy. Bardzo ważny jest aspekt motywacji. Myślę, że nagrody finansowe w wysokości 3400,00 dla każdej ze zwycięskich szkół, oraz nieco mniejsze dla pozostałych placówek są dobrą motywacją. Za rok powtórzymy ten sposób rozgrywania rywalizacji. Trwają obecnie prace nad kosmetycznymi modyfikacjami, które uczynią zmagania jeszcze bardziej atrakcyjnymi – podkreśla Grzegorz Pietruczuk.

Galerię zdjęć z Gali można znaleźć tutaj.
 
 Red