MEDALOWA UNIWERSJADA BIELAN

2017-08-29 15:50:05

Jak wiemy na Uniwersjadę w Tajpej pojechała spora liczba zawodniczek i zawodników związanych z Bielanami poprzez mieszkanie na terenie naszej dzielnicy, trenowanie w bielańskich klubach, bądź reprezentowanie bielańskich uczelni. Szermierka i taekwondo olimpijskie mają powody do dumyPowody do zadowolenia mają kobiety z Bielan. Kamila Pytka zdobyła aż dwa medale w szermierce (indywidualny i drużynowy). Swoje srebra dołożyły drużynowo taekwondzistki - Patrycja Adamkiewicz i Aleksandra Krzemieniecka. Przy każdej dyscyplinie z lsty krótki opis występu podczas Uniwersjady w Tajpej, w przypadku jeśli rywalizowały osoby związane z Bielanami.

Badminton: 

W rywalizacji drużynowej Polska rozpoczęła od pokonania drużyny Bhutanu aż 5:0. Swoje mecze wygrali Joanna Stanisz (UKSW) oraz Mateusz Biernacki (AWF Warszawa) w deblu z Przemysławem Szydłowskim.  Gorzej naszym poszło w meczu z Japonią, gdzie przegraliśmy dokładnie w takim samym stosunku. Tutaj rywalizował również Krzysztof Jakowczuk z AWF Warszawa. Następnie biało-czerwoni 3:1 pokonali Sri Lankę.  Swój mecz przegrała niestety Joanna Stanisz. W deblu wygrał Krzysztof Jakowczuk w parze z Przemysławem Szydłowskim.  W kolejnym etapie zmagań Polska pokonała 3:0 Australię. Tutaj punkt zdobywał Krzysztof Jakowczuk.  Niestety w kolejnym meczu Indonezja okazała się dla biało-czerwonych zbyt silna i wygrała 3:0 (porażka Jakowczuka). To pozwoliło na zajęcie dziesiątego miejsca w gronie 25 zespołów. 

W deblach badmintoniści (rywalizował Mateusz Biernacki) odpadli w 1/16 finału z Japonią. W zmaganiach indywidualnych 47. był mateusz Biernacki. 64 miejsce zajął Krzysztof Jakowczuk. W rywalizacji kobiet 55 była Joanna Stanisz. 

Judo:

W rywalizacji judo Joanna Stankiewicz (AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa) walczyła w kategorii 48 kilogramów i zajęła siódme miejsce. W turnieju zawodniczka AZS-AWF Warszawa dwie walki wygrała, w dwóch uznała wyższość rywalek. 

Lekka atletyka:

W konkursie skoku o tyczce Justyna Śmietanka bez większego problemu awansowała do finału, w którym była piąta. Polka skoczyła 4 metry i 30 centymetrów, czyli o 10 centymetrów mniej niż wysokość wymagana do medalu. W biegu na 800 metrów Artur Kuciapski awansował do dalszej rywalizacji z trzecim czasem swojej rundy (1:52.44 - finiszował z dokładnie tym samym rezultatem co drugi na mecie Francuz - przyp. red.). Polak przebrnął przez półfinał z drugim rezultatem swojej serii (1:48.36), a następnie w finale był piąty (1:47.59). Nie powiodło się sztafecie 4 x 400 metrów z Dariuszem Kowalukiem na pierwszej zmianie. Polacy nie ukończyli rywalizacji w eliminacjach.


Pływanie:

Kalina Gralewska (AWF Warszawa, Warszawianka Wodny Park) - na dystansie 4 x 400 metrów stylem dowolnym Polki  były dziesiąte z czasem 3:46.95.

Szermierka:

Świetnie w Tajpej zaprezentowała się Kamila Pytka w konkurencji szpady przegrywając dopiero w finale turnieju w polskim pojedynku z Aleksandrą Zamachowską. W drodze do finału Polka pokonała Amerykankę, 2 Koreanki, Włoszkę i Ukrainkę. W zmaganiach szabli Martyna Komisarczyk była dziesiąta, a Jakub Surwiłło był dopiero  49. we florecie. W rywalizacji drużynowej w tej konkurencjcji Polska była dziewiąta. W szabli kobiet z Martyną Komisarczyk w składzie czwarta (mecz o brąz przegrany 44:45), a w zmaganiach szpadzistek  Polki wywalczyły brąz i był to drugi medal na Uniwersjadzie Kamili Pytki. W meczu półinałowym biało-czerwone uległy 38:45 Ukrainkom, aby w meczu o brąz pokonać 45:36 Francuzki. Wszyscy zawodnicy reprezentowali barwy AZS-AWF Warszawa, a dodatkowo Martyna Komisarczyk i Jakub Surwiłło to studenci AWF.


Taekwondo olimpijskie:

W zmaganiach taekwondo w kategorii  68 kilogramów siedemnasty był Jakub Posadzy studiujący na AWF Warszawa. To samo miejsce w lżejszej o 10 kilogramów kategorii przypadło Mateuszowi Nowakowi z AZS-AWF Warszawa i AWF Warszawa. 33. po niezbyt udanym starcie w zmaganiach 80 kilogramów był Karol Hołubowicz. Znacznie lepiej poszło kobietom. W rywalizacji 57 kilogramów niewiele do podium zabrakło Patrycji Adamkiewicz, która swoją najważniejszą, torującą do drogę do medalu z Rosjankką Cheloksaevą przegrała 4:5. To samo miejsce w kategorii 73 kilogramów zajęła Aleksandra Krzemieniecka. W tym przypadku drogę do podium zagrodziła Turczynka Sude Bulut, która wygrała 6:4. Dziewiąta w rywalizacji  67 kilogramów była Anika Godel-Chełmecka. Lepiej poszło biało-czerwonym w drużynie. W rywalizacji drużynowej treningów walki kyorugi Polki były drugie, a w składzie znalazły się Aleksandra Krzemieniecka i  Patrycja Adamkiewicz. Zwyciężyły Serbki. W tej samej konkurencji Polacy zajęli 5. miejsce. W składzie byli Karol Hołubowicz i Jakub Posadzy.

Red / fot: zbiory Aleksandry Krzemienieckiej