NAJLEPSI SPORTOWCY 2016 ROKU WYBRANI

2017-02-04 15:03:15

Zakończono plebiscyt na najlepszego sportowca Warszawy w 2016 roku. Nie zabrakło emocji i akcentów bielańskich. Nie da się jednak ukryć, że w klasyfikacji jest kilka przykrych niespodzianek jeśli chodzi o bielańskie kandydatury. Okazało się, że wieczór należał do IKS-AWF Warszawa.


W hali Ursynów Arena pierwsze miejsce w plebiscycie wywalczyła po raz czwarty z rzędu Anita Włodarczyk, co absolutnie nie było niespodzianką. Praktycznie już przed głosowaniem, wiadomo było kto wygra. Tajemnicą pozostawała jednak dalsza kolejność, która wzbudziła sporo kontrowersji. Przedstawiamy końcową kolejność, ustaloną przez kapitułę w składzie: Irena Szewińska, Dorota Idzi, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Jerzy Engel, Andrzej Supron, Ryszard Szurkowski.

Końcowa kolejność:
1. Anita Włodarczyk - Rzut młotem - Skra Warszawa
2. Oktawia Nowacka - Pięciobój nowoczesny - Legia Warszawa
3. Joanna Hentka (WTW Warszawa) i Agnieszka Kobus (AZS-AWF Warszawa) - Wioślarstwo
4. Piotr Paziński - Taekwondo olimpijskie - AZS-AWF Warszawa
5. Kajetan Kajetanowicz - Rajdy samochodowe - Automobilklub Polski
6. Michał Pazdan - Piłka nożna - Legia Warszawa
7. Marcin Brzeziński - Wioślarstwo - WTW Warszawa
8. Weronika Deresz - Wioślarstwo - WTW Warszawa
9. Zofia Noceti-Klepacka - Windsurfing - Yacht Club Polski
10. Michał Luto - sumo - UKS Niedźwiadek

Kontrowersje, jakie pojawiły się w licznych komentarzach w internecie, wywołała kolejność plebiscytu i brak miejsca w dziesiątce dla tak wybitnych sportowców jak Joanna Jóźwik, która w Rio de Janeiro na 800 metrów stoczyła niezbyt równą walkę z afrykańskimi lekkoatletkami, zajmując ostatecznie piątą pozycję czy Radosław Kawęcki - pływak, który choć w Rio nie błynsnął formą, to na Mistrzostwach Świata na krókim basenie nie miał już sobie równych, zdobywając tytuł. Nie zabrakło także ze strony sportowców przypomnienia, że niektórzy nominowani nie otrzymali zaproszeń na galę, co podkreśliła taekwondzistka - Aleksandra Krzemieniecka. 

- Takie rzeczy tylko mobilizują prawdziwych sportowców. Trzymajcie się Asiu i Radku - wyraził wsparcie na portalu Facebook trener pływaków - Paweł Słomiński. 

Dodatkowo w głosowaniu internautów wybrano najpopularniejszego sportowca i najlepszą imprezę roku. Nie zabrakło nagród dla klubów oraz nadziei olimpijskich. Nagrodę w nowej kategorii "Woda bez barier" odebrał Wojciech Makowski z IKS AWF Warszawa.  Wyróżniono sportowców, których pasja związnaa jest z wodą. Inicjatywa nagrody wyszła od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nagrodę odebrała również Oktawia Nowacka. Sportową osobowością roku został Henryk Olszewski - trener między innymi Tomasza Majewskiego.

Tradycyjnie Bielany dominowały w rywalizacji plebiscytowej sportowców niepełnosprawnych. Trzecie miejsce zajęli szermierze IKS AWF Warszawa - Michał Nalewajek i Dariusz Pender. Druga była Katarzyna Marszał - tenisistka stołowa IKS AWF Warszawa, natomiast zwyciężył zgodnie z oczekiwaniami Wojciech Makowski. Całe podium zajęły w tej kategorii Bielany. 

- Faktycznie niektóre wyniki zaskakują. My znamy wartość bielańskiego sportu. Być może czas na uhonorowanie naszych sportowców poprzez analogiczną imprezę na Bielanach? Kandydatur na pewno nie zabraknie i warto to rozważyć na spokojnie, przy współpracy z naszymi wspaniałymi klubami. Gratulacje dla wszystkich nominowanych, a przede wszystkim IKS AWF Warszawa. Całe podium dla Bielan pokazuje potęgę naszego sportu niepełnosprawnych. To robi wrażenie - skomentował zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany - Grzegorz Pietruczuk.

MG źródło: inf.własna / fot: Print screen z transmisji