BIELAŃCZYK ZBIERA NA DZIEŁO SWOJEGO ŻYCIA

2021-02-25 08:28:10

Od blisko pięciu dekad niemal każdą wolną chwilę poświęca na swoje hobby ? pisanie i wydawanie książek o historii polskiego sportu. Kilka lat temu podjął się niemożliwego ? stworzenia wielotomowego dzieła traktującego o zmaganiach lekkoatletów na kolejnych nowożytnych igrzyskach. W obliczu pandemii i braku wsparcia z zewnątrz mieszkaniec Bielan postanowił pozyskać środki ze zbiórki w serwisie Zrzutka.pl.

                                                        

Trudno o drugą osobę tak rozkochaną w historii sportu. Adamowi Parczewskiemu duch rywalizacji towarzyszył od najmłodszych lat, a z pasji do pisania i wydawania książek uczynił na wiele lat swój zawód. Kilka lat temu wraz kolegą z Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Danielem Grinbergiem, wpadł na pomysł realizacji projektu unikalnego na skalę światową. Wydania serii książek pt. „Igrzyska Lekkoatletów”, opisujących zmagania przedstawicieli królowej sportu na kolejnych nowożytnych igrzyskach, począwszy od Aten (1896 rok). Jeden tom poświęcony jest jednym letnim igrzyskom. Tworzenie każdej książki poprzedzone jest wielomiesięcznym researchem opartym na źródłach polskich i zagranicznych.
 
Praca jest syzyfowa, nierzadko detektywistyczna, ale efekty osładzają nam nieprzespane noce. Nasze publikacje są pełne niewykorzystanych wcześniej zdjęć, grafik, anegdot i sylwetek zawodników. Pod względem szczegółowości żadna inna pozycja wydawnicza na świecie nie może się z nami liczyć – przekonuje Adam Parczewski, jeden z autorów.
 
Dotychczas udało się wydać pięć tomów. Ostatni, który niedawno ukazał się na rynku, traktował o igrzyskach w Sztokholmie w 1912 roku. Niestety z powodu pandemii koronawirusa ze wsparcia finansowego projektu zrezygnował Polski Związek Lekkiej Atletyki. Autorom stanęło przed oczami widmo rezygnacji z prac nad książkami. Wobec braku finansowania zewnętrznego postanowili zebrać środki za pośrednictwem serwisu Zrzutka.pl. Liczą, że moda na „królową sportu”, podsycana sukcesami naszych lekkoatletów, pozwoli im na uzbieranie pełnej kwoty i wydanie przynajmniej kolejnego tomu całej serii
 
Przyświeca nam hasło „ocalenie dawnych mistrzów od zapomnienia”. Nasze dzieło rzuca nowe światło na olimpijską rywalizację, odkurza pewne fakty i wydobywając je na powierzchnie. Dodatkowo chcemy zainteresować młodych ludzi historią sportu, opisując same zmagania oraz jej otoczkę – dodaje Parczewski.
 
Mieszkający od blisko 40 lat na Bielanach miłośnik sportu może pochwalić się bogatym życiorysem zawodowym. Z wykształcenia poligraf, a z zamiłowania statystyk-analityk sportowy, współpracował z wieloma instytucjami, m.in.: Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Muzeum Sportu i Turystyki, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Kolarskim czy Polskim Związkiem Narciarskim. Jest założycielem Stowarzyszenia
Polskich Statystyków Sportowych „STATPOL” oraz autorem i współautorem wielu pozycji wydawniczych o charakterze statystycznym i historycznym.
 
Interesuje się również sportem na poziomie lokalnym i dzielnicowym. Często można go spotkać na meczach „Dumy Bielan” (Hutnik Warszawa). Był również wolontariuszem podczas poprzednich edycji Przeszkodowego Biegu Hutnika oraz dwóch ostatnich odsłon „Bielańskiej Czasówki”.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/ynkkzg


Informacja prasowa