BIELAŃSKI SPORT W CZASACH WIRUSA

2020-03-24 09:12:27

Ciężki okres, związany z epidemią koronawirusa na świecie uderzył w sport na każdej płaszczyźnie. Nie inaczej jest na Bielanach. Zawieszone rozgrywki, biegi, zajęcia dla mieszkańców. Nie oznacza to jednak całkowitego obniżenia aktywności sportowej o co dba bielański Urząd i środowiska sportowe z naszej dzielnicy.


Przechodzimy na online

Po pierwszych dniach zastanawiania się jak długo potrwa epidemia, Urząd podjął decyzję o przenoszeniu zajęć, które miały odbywać się w salach gimnastycznych i na świeżym powietrzu, do Internetu. W tym celu stworzono specjalne wydarzenie, które skupia wszystkie transmisje on-line, jakie oferują Bielany dzięki naszym trenerom i sportowcom.

Dziś można skorzystać z zajęć fitness prowadzonych przez Marysię Mańko, z zajęć dla biegaczy autorstwa Weroniki Zielińskiej, z zajęć treningu funkcjonalnego dla pływaków autorstwa Sonii Bochyńskiej, treningów taekwondo w wykonaniu klubu Tebek Bielany, zajęć "Joga jest kobietą" oraz zajęć zumby z Oktawianem Zagórskim. - Wszystkie harmonogramy będziemy na bieżąco uzupełniali, reagując na sytuację - zapewnia Burmistrz Dzielnicy Bielany,  Grzegorz Pietruczuk.

Urzędnicy aneksują obecnie umowy na zajęcia, które miały odbywać się na otwartej przestrzeni, aby w czasie epidemii można było prowadzić je on-line, jak chociażby zumbę, która zbierała fanów w LO im. Gen. S. Maczka.

Stosowne wydarzenie z rozpiską zajęć można znaleźć tutaj.

Turnieje online

Urząd zadbał także o to, aby przed komputerem mieszkańcy mogli pogimnastykować swój umysł. 1, 8 i 15 kwietnia odbędą się 3 turnieje brydża. Przygotowywane są także zawody szachowe z nagrodami. Wkrótce na stronach urzędu w mediach spolecznościowych pojawią się stosowne informacje. Planowane są także inne atrakcje sportowe w formie rozgrywek online.

Kluby przygotowują materiały

Poza treningami na żywo, przygotowywane są materiały do projektu, który owiany jest jeszcze tajemnicą, jednak już dziś wiadomo że w Internecie znajdzie się sporo przydatnych materiałów wideo, także ze świata sportu, które bliżej pozwolą poznać bielański sport i zachęcą do ruchu zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. W tym celu urząd współpracuje między innymi z karatekami z Bielańskiego Klubu Kyokushin Karate, sportowcami AZS AWF Warszawa czy UKS G-8 Bielany. Zapewne pojawi się sporo filmów o tematyce pływania, taekwondo czy akrobatyki.

Co ze sportem, co z dotacjami?

W przeciągu najbliższych dni rozstrzygnięte zostaną konkursy dla organizacji pozarządowych, na wspieranie i upowszechnianie kulutry fizycznej. Po decyzji stowarzyszeń czy przyjmują one dotacje, przyjdzie czas na układanie harmonogramów. Będzie to bardziej skomplikowane niż w ubiegłych latach. - Na dzień dzisiejszy mamy wszyscy podobną wiedzę odnośnie czasu trwania tego stanu. Zrobimy wszystko, aby zajęcia, zawody i turnieje nie przepadały. Będziemy chcieli je ułożyć na krótszej płaszczyźnie czasu. Wszystko co możemy, przenosimy do Internetu, ale wiadomo że treningi w sportach drużynowych, czy zajęcia na basenie dla seniorów, po prostu muszą poczekać, co bardzo nas boli - opowiada Burmistrz Dzielnicy Bielany. Już dziś mamy informacje, że na jesień z tradycyjnej czerwcowej daty przełożona zostanie Nocna Sztafeta im. J. Kusocińskiego. Nie odbędzie się część zawodów szkolnych. Optymistyczny jest fakt, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sportowa jesień szykuje się pasjonująco i aktywnie.

Sport szkolny - co teraz?

Z racji zamknięcia obiektów sportowych i szkół, cierpi sport szkolny. 23 marca miały odbyć się MD Bielany w pływaniu, będące eliminacjami do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Tutaj wszystko zależy od Szkolnego Związku Warszawy i Województwa Mazowieckiego. To on nadrozując sport szkolny i terminarz rozgrywek, zadecyduje jakie z nich będą przełożone, a jakie po prostu się nie odbędą. Zagrożone mogą być zmagania lekkoatletyczne, gimnastyczne oraz piłkarskie.

O wszystkich wydarzeniach sportowych, także w czasach koronawirusa, będziemy Was na bieżąco informować.


Red