KILOMETRY DLA OLIMPIAD SPECJALNYCH POD PATRONATEM HANSGROHE

2017-10-04 19:41:15

30 września był na terenie bielańskiej AWF świętem Olimpiad Specjalnych Polska. W rowerowych zmaganiach podczas Mazowieckiego Mityngu Kolarskiego Olimpiad Specjalnych, wspieranego przez firmę Hansgrohe Polska wzięły udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną, przyjaciele Olimpiad Warszawy i mieszkańcy Warszawy.


Celem wydarzenia była popularyzacja kolarstwa. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w charytatywnym rajdzie rowerowym „Kilometry dla Olimpiad Specjalnych”, który odbywał się na dwóch dystansach; 5 i 20 km ścieżkami Lasu Bielańskiego. Kolarstwo jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu wśród zawodników Olimpiad Specjalnych. - Olimpiady Specjalne Polska od ponad 32 lat przełamują stereotypy – pokazują, że nasi zawodnicy, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, potrafią osiągać sukcesy sportowe na poziomie krajowym i międzynarodowym. Pokazujemy też, że nasi sportowcy to po prostu wspaniali ludzie. Odczuwają radość, mają swoje ambicje i marzenia. Czasem trochę inaczej patrzą na świat, ale myślę, że taka inna perspektywa jest nam bardzo potrzebna - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Partnerem generalnym warszawskiej imprezy było Hansgrohe, sponsor profesjonalnej grupy kolarskiej BORA - hansgrohe, w której jeżdżą m.in. medalista olimpijski Rafał Majka i trzykrotny Mistrz Świata w kolarstwie szosowym, Peter Sagan. - Zawodnicy Olimpiad Specjalnych to wspaniali ludzie. Jestem bardzo zadowolony, że możemy wspólnie cieszyć się kolarstwem - powiedział Robert Kamiński, Dyrektor Regionu Europa PółnocnoWschodnia w Hansgrohe SE, który osobiście wziął udział w rajdzie na 20 km.

Jak przypominają organizatorzy, Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Inf. własna / material prasowy Hansgrohe PR