ORŁY GÓRSKIEGO ZAWITAŁY NA BIELANY

2024-06-28 08:28:18

Trwające finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej to świetna okazja to dyskusji o piłce nożnej. Z takiego założenia wyszedł Urząd Dzielnicy Bielany, zapraszając do siebie przedstawicieli złotej drużyny Kazimierza Górskiego, przy okazji wydanej niedawno książki "Górski. Wygramy my albo oni", autorstwa Mirosława Wlekłego.


Spotkanie było okazją do wspomnień z pamiętnego mundialu u naszych zachodnich sąsiadów. O książce, jak również wydarzeniach sportowych sprzed pół wieku rozmawiali ówczesny asystent trenera Górskiego - Andrzej Strejlau oraz piłkarze - Lesław Ćmikiewicz i Władysław Żmuda. Nie zabrakło również autora książki oraz syna Kazimierza Górskiego - Dariusza.

W sali teatralnej bielańskiego urzędu pojawili się fani piłki nożnej w różnym wieku - zarówno ci, którzy żyli pamiętnym mundialem, jak i najmłodsi adepci futbolu, dla których wydarzenia sprzed 50 lat to odległa historia. Dyskusję przeplatano fragmentami spotkań z eliminacji do mundialu, jak również samego turnieju.

- Jestem wielkim fanem sportu i bardzo cieszę się, że takie wydarzenie ma miejsce w naszym urzędzie. Dziękuję wszystkim za przybycie, bardzo miło słuchało się wspomnień naszych wybitnych piłkarzy i trenera Strejlaua, związanego silnie z naszą dzielnicą, podobnie zresztą jak Pan Mirosław Wlekły. Cieszę się, że licznie zgromadzeni fani piłki nożnej oraz czytania wypełnili naszą salę. Dziękuję także partnerom wydarzenia - Muzeum Sportu w Warszawie, Fundacji Kazimierza Górskiego oraz Turbo Football Academy - podsumował krótko Burmistrz Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk.

Na sali licznie zgromadzili się młodzi piłkarze Turbo Football Academy wraz z trenerami. Wielu z nich wygrało w loterii książki o reprezentacji Kazimierza Górskiego i jego życiu, jak również wywiad rzekę z Andrzejem Strejlauem, co na pewno zwiększy ich wiedzę na temat historii piłki nożnej. Obecnie w bielańskim klubie trenuje już około 600 dzieci. Spotkanie obserwowali także zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk i radny Mariusz Szczepański.

Organizatorzy przewidzieli również czas na autografy i kuluarowe rozmowy z piłkarzami, trenerem i autorem świetnej biografii najlepszego polskiego trenera w historii.

Red