MEDALOWY SUKCES BIELAN W NETANYI

2017-07-02 17:56:35

W izraelskiej Netanyi zakończono Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu. Zawody zakończyły się pełnym sukcesem bielańskich zawodników z UKS G-8 Bielany - Kacpra Stokowskiego i Bartosza Piszczorowicza. Kacper Stokowski zdobył indywidualne mistrzostwo Europy. Bartosz Piszczorowicz brylował w sztafetach.

Było jasne, że zarówno Kacper Stokowski, jak i Bartosz Piszczorowicz pojechali do Izraela w bardzo dobrej formie, co pokazywały raporty z ich treningów, jak również oficjalne występy na arenie krajowej. Pytaniem otwartym pozostawała forma rywali z innych krajów. Występy Kacpra Stokowskiego rozpoczęły się od eliminacji na 100 metrów stylem grzbietowym. Bielański pływak osiągnął tam czas 55.14 i był to najszybszy czas eliminacji. Swoje występy w Izraelu zainaugurował niedługo później Bartosz Piszczorowicz, startując w sztafecie 4 x 100 metrów stylem dowolnym. Polacy w wyścigu eliminacyjnym uzyskali czas 3:20.12, czyli najlepszy spośród wszystkich drużyn. Poza Bartoszem Piszczorowiczem w składzie rywalizowali również  Karol Ostrowski, Michał Cukanow i Jakub Kraska.

Następnie na pływalni pojawił się Kacper Stokowski, tym razem w wyścigu półfinałowym na 100 metrów stylem grzbietowym. Ponownie był najszybszy z czasem poniżej 55.00 sekund. Dystans 100 metrów pokonał w 54.99.

Dzień zakończył się wyśmienicie, bo sztafeta 4 x 100 metrów jeszcze bardziej wyśrubowała swój czas stylem dowolnym i w czasie 3:17.11 pokonała Węgrów o prawie pół sekundy. Bartosz Piszczorowicz uzyskał najlepszy wynik w polskiej sztafecie - 48.86.

W drugim dniu zmagań Bartosz Piszczorowicz startował w sztafecie miksów na tym samym dystansie, na którym dzień wcześniej zdobył złoto. W eliminacjach Polska popłynęła w czasie 3:32.43 i był to najlepszy rezultat eliminacji. Wcześniej Polak zajął siódme miejsce w eliminacjach wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym, z czasem 50.10

Wreszcie o godzinie 17:30 na starcie wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym stanął Kacper Stokowski. W finale Polak z UKS G-8 Bielany nia dał szans rywalom, pokonał dystans w 54.60 i o 9 setnych sekundy pokonał Rosjanina Kolesnikova - obecnego rekordzistę Europy i świata juniorów. Czas uzyskany przez Kacpra Stokowskiego to także rekord Polski. - Jestem Mistrzem Europy! 100m stylem grzbietowym wygrywam z czasem 54.60 i ustanawiam nowy rekord Polski 18 lat! Dziękuje wszystkim którzy uwierzyli w ten sukces. Lecimy dalej - skomentował podopieczny trenera Pawła Wołkowa, także obecnego w Izraelu w roli trenera polskich pływaków.

Wieczorem o 19:36 Bielany mogły świętować kolejny medal. Sztafeta mieszana z Bartoszem Piszczorowiczem w składzie wywalczyła brąz. Bartosz znów był najszybszy w polskiej drużynie, a ta uzyskała czas 3:30.76  i przegrała srebro z Rosjanami zaledwie o 9 setnych sekundy.

Trzeci dzień zmagań był rywalizacją na 4 x 200 metrów stylem dowolnym. Sztafeta z Kacprem Stokowskim w składzie przeszła eliminacje z piątym czasem. Kacper Stokowski popłynął dość spokojnie. Następnie nadszedł czas na rywalizację na 100 metrów stylem dowolnym. W finale Bartosz Piszczorowicz był piąty, a brąz z Jakubem Kraską przegrał o 0,3 sekundy. Jednego miejsca do podium zabrakło Kacprowi Stokowskiemu i kolegom w rywalizacji na 4 x 200  metrów stylem dowolnym. Do trzeciego Izraela zabrakło Polakom niespełna dwóch sekund.

1 lipca zaczął się od występu na 50 metrów stylem grzbietowym, w którym Kacper Stokowski w eliminacjach zajął pewne dalszego awansu piąte miejsce, z czasem 25.95. W kolejnej sztafecie, tym razem stylem motylkowym wystartował Bartosz Piszczorowicz z pewnym awansem do dalszej fazy zmagań.

W półfinale wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym wysoką formę zasygnalizował po raz kolejny Kacper Stokowski. Drugie miejsce i czas 25.54 mogły dać rywalom sporo do myślenia. W finale pływak UKS G-8 Bielany spisał się minimalnie słabiej. Czas 25.59 dał mu czwarte miejsce. Dosłownie chwilę później w sztafecie mieszanej 4 x 100 metrów stylem motylkowym biało-czerwoni, ponownie z Kacpem Stokowskim zajęli piątą pozycję.

2 lipca Bartosz Piszczorowicz rozpoczął od 18. miejsca w eliminacjach 50 metrów stylem dowolnym, a sztafeta 4 x 200 metrów stylem dowolnym z Julią Klonowską w składzie przebrnęła przez eliminację, podobnie jak 4 x 100 metrów stylem motylkowym z Bartoszem Piszczorowiczem w składzie. Wyniki podamy w późniejszym czasie.

Sukces polskich pływaków, a w szczególności złoto Kacpra Stokowskiego odbiły się szerokim echem w Polsce. O bielańskim pływaku pisał między innymi Przegląd Sportowy, o czym można poczytać tutaj .

Ważnym startem dla Kacpra Stokowskiego będą w tym roku również MŚJ w Indianapolis.

MG źródło: inf. własna / fot: Oficjalny Facebook Kacpra Stokowskiego