INTEGRACYJNY 11 LISTOPADA U SZERMIERZY

2021-11-16 15:46:44

Już po raz osiemnasty na Bielanach odbyły się Drużynowe Zawody Szermiercze z okazji Święta Niepodległości. Na terenie Akademii Wychowania Fizycznego nie zabrakło emocji i czołowych polskich szermierzy.

 
Impreza organizowana nieprzerwanie od 2004 roku przez Integracyjny Klub Sportowy AWF cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno zawodników, jak i obserwatorów. To, co od lat cechuje zawody przy ulicy Marymonckiej to ich patriotyczny charakter. Sportowcy podzieleni są na drużyny patriotyczne, nawiązujące nazwami do wydarzeń historycznych i formacji wojskowych. Startowali np. Żołnierze Wyklęci, Warszawskie Dzieci, Batalion GROM, Ułani, Piłsudczycy, Cichociemni.  Pierwsze miejsce wywalczyła "Pierwsza Brygada" (w składzie Michał Nalewajek, Beata Wasilczuk, Jakub Kochan, Viera Voevodina), która pokonała w finale "Batalion Zośka" (w składzie Zbigniew Rybak, Patryk Banach, Wanda Walecka). W celu wyrównania szans wszyscy uczestnicy rywalizowali na wózkach.
 
W tym roku w zawodach oprócz stołecznych szermierzy, m.in. z AZS-AWF, KS Warszawianka i IKS-AWF udział w zawodach wzięli także zawodnicy z klubów KS Cracovia, Fenix Nowy Dwór Mazowiecki, Victoria Jaworzno, KKS Karpaty Krosno i Szermierka Wołomin.
 
Zgodnie z tradycją turnieju składy drużyn były losowane, a podczas pojedynków zachowywana została zasada „równości szans” tzn. pojedynki pomiędzy szermierzami pełnosprawnymi i z niepełnosprawnością toczyły się na wózkach. Zawody miały otwartą formułę, a tym samym mógł wystartować w nich każdy, komu bliska była idea integracji w sporcie i poprzez sport.
 
Na koniec najlepsze drużyny otrzymały medale i nagrody rzeczowe od władz Dzielnicy Bielany, od lat nieprzerwanie zaangażowanej w zmagania. Nagrody wręczali Burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk oraz jego zastępcy – Sylwia Lacek i Włodzimierz Piątkowski. Turniej przyciągnął także radnych miasta i radnych dzielnicy.
 
- Ta piękna niepodległościowa tradycja utrzymuje się na Bielanach już od prawie dwóch dekad. Miło mi, że zawody cieszą się sporym zainteresowaniem i wpisały się w kalendarz sportu osób z niepełnosprawnościami jako ciekawy sprawdzian formy, integrujący uczestników zmagań. Tym milej mi gdyż wsparcia imprezie od lat udziela bielański samorząd – powiedział naszemu serwisowi Burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
 
Podczas imprezy Adrian Castro, srebrny medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio podziękował w imieniu działającego na Bielanach Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Rektorowi Uczelni prof. dr hab. Bartoszowi Molikowi, za pomoc w przygotowaniach zawodników IKS-AWF Warszawa do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.
 
Red / fot: materiały organizatora