PIĄTY BIEG HUTNIKA - CIĘŻKA PRZEPRAWA NA BIELANACH

2021-10-13 15:28:58

Tegoroczna edycja Biegu Hutnika obchodziła swój pierwszy jubileusz. Minęło już pięć lat od startu imprezy, organizowanej na terenach Huty Warszawa przez związany historycznie z tym terenem i Bielanami klub Hutnik Warszawa.


 Po pandemicznej przerwie w możliwości otwarcia wszystkich terenów Huty dla biegaczy, tym razem organizatorzy ponownie mogli skorzystać z przeszkód, jakie skrywa dla biegaczy teren hal przemysłowych obiektu.  Ponieważ to, co lubią biegacze w tego typu imprezach to wysoki poziom trudności,  organizatorzy zapowiadali, że w piątej edycji będzie jeszcze ciężej. Słowa dotrzymali. Cały dystans liczył ponad 12 kilometrów i naładowany był wyzwaniami oraz przeszkodami. Po pokonaniu góry opon okraszonej pirotechniką i przebiegnięciu kilkuset metrów pojawił się długi odcinek uzbrojony drutem kolczastym, pod którym trzeba było się przeczołgać. Po nim zawodnicy wbiegali na obszerny plac, gdzie roiło się od górek i dołów, zwieńczonych kilkumetrową ścianą, do pokonania której trzeba było użyć liny. Później nie było łatwiej. Bieganie po hałdach piasku i żwiru mocno nadwyręża stawy oraz kolana, a gdy do tego dochodzi dźwiganie wiader z gruzem, wysiłek sięga zenitu. Na trasie do sforsowania było kilka wagonów kolejowych oraz m.in. koparka. Organizatorzy jak zwykle wykazali się kreatywnością w wymyślaniu hutniczych elementów do przenoszenia, m.in. ciężkich, okrągłych tarcz. Ostatni odcinek, oprócz klasycznej przeszkody OCR, zawierał również ciąg kontenerów z lodowatą wodą. 
W rywalizacji ELITE nikomu nie udało się złamać bariery 60 minut. Najszybciej trasę pokonał Adam Wójcik z ExTeam w czasie 64:07. Za nim na metę wpadli: Arkadiusz Grabowiec (67:49) oraz Mariusz Bugaj z OSPRO OCR (70:10). Wśród kobiet zwyciężczynią ELITE została Paulina Rymarczyk (93:51). Kolejne miejsca na podium zajęły: Ela Trochonowicz z Green Goblins (94:36) oraz Olga Limanowska z Obstacle Center Team (95:42).
 
 W klasyfikacji zespołowej wygrał zespół Outdoor Training (5:21:24). Drugie miejsce wywalczyła drużyna Jungle Nextreme (5:29:09), a trzecie ekipa Hard Box Otwock (5:40:19). Uhonorowano również najszybszą warszawiankę – Celinę Bielę oraz warszawiaka – Artura Urzykowskiego. Łącznie w zawodach sklasyfikowano ponad 300 zawodników. Szczegółowe wyniki dostępne są tutaj.

 Na starcie stanęli również najmłodsi. Na specjalnie wydzielonym torze przeszkód ścigali się na dystansach od 600 do 1600 metrów w zależności od kategorii wiekowej.  Nikt nie odpuszczał, choć najważniejsza była zabawa i frajda z pokonywanych przeszkód. Po przekroczeniu linii mety każdy uczestnik otrzymywał medal oraz drożdżówkę, dzięki czemu mógł uzupełnić utraconą podczas biegu energię.
 
Od początku trwania imprezy jej organizację wspiera wydatnie Dzielnica Bielany. Realizowana przez Przemysława Popka i liczną drużynę związaną ze środowiskiem Hutnika impreza, na stałe wpisała się nie tylko w kalendarz imprez samorządowych, lecz również biegów przez przeszkody w całym kraju. - Cieszymy się, że tego typu impreza zawitała na Bielany dzięki pomysłowości organizatorów. To świetna reklama Dzielnicy i świetne uzupełnienie oferty sportowej Dzielnicy Bielany. Mamy w niej imprezy lekkoatletyczne, biegi asfaltowe, biegi przełajowe, sztafety, a dzięki Biegowi Hutnika również Biegi Przeszkodowe. Cieszę się z rozwoju tej inicjatywy i już dziś mogę zapowiedzieć, że także kolejna impreza może liczyć na wsparcie samorządu - skomentował Burmistrz Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk, który był obecny na imprezie ze swoimi zastępcami i grupą radnych, co pokazuje prestiżowość i wagę tego przedsięwzięcia w samorządowym kalendarzu imprez sportowych.
 


Nie zabrakło również współpracy ze szkołami. Każdy, kto uczestniczy w rywalizacji sportowej wie, że nic nie dodaje skrzydeł tak jak doping. Przy każdej przeszkodzie znajdowała się przynajmniej jedna osoba ze szkół, która instruowała o rodzaju zadania do wykonania, a przy tym dodawała otuchy i motywowała do większego wysiłku. Ten element zmagań na hucie staje się powoli jego znakiem rozpoznawczym i wizytówką!


 
Jak co roku, tuż po zakończeniu zawodów, organizatorzy poinformowali o terminie przyszłorocznej odsłony industrialnych zmagań. 6. Przeszkodowy Bieg Hutnika odbędzie się 9 października 2022 roku. Równocześnie uruchomiono możliwość elektronicznych zapisów do kolejnej edycji.

MH / MG / źródło: inf. prasowa / zdjęcia: materiały organizatora