WARSAW CUP CORAZ BLIŻEJ

2017-07-28 08:08:49

Co prawda turniej taekwondo olimpijskiego - Warsaw Cup odbywa się poza granicami Bielan, bo na terenie śródmiejskiej hali Torwar, jednak olbrzymi wkład w jego organizację ma bielańskie taekwondo. W związku z tym przedstawiamy krótką zapowiedź zawodów, zaplanowanych w połowie września.


 
Puchar Świata w taekwondo Olimpijskim
 
Warszawa od wielu lat jest silnym ośrodkiem rozwoju Taekwondo olimpijskiego w Polsce oraz gospodarzem najważniejszych rozgrywanych w Polsce turniejów w tej dyscyplinie sportowej. Tegoroczny turniej pucharu świata Polish Open –Warsaw Cup będzie już trzecią edycją Pucharu Świata rozgrywanego na warszawskim Torwarze. Na tym turnieju wielu znakomitych zawodników rozpoczyna swoją drogę do kolejnych Igrzysk olimpijskich TOKIO 2020.
 
Taekwondo olimpijskie – dynamiczny rozwój
Taekwondo to koreański sport walki, który dzięki pracy wielu mistrzów – nauczycieli oraz trenerów – w ciągu zaledwie 40 lat ewoluował od militarnego stylu walki do sportu olimpijskiego.
 
Dziś taekwondo należy do jednej z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych. Stale rośnie liczba trenujących zawodników, jak również jej sympatyków i kibiców. Światowa Federacja Taekwondo Olimpijskiego (World Taekwondo Federation) jest jedną z największych międzynarodowych federacji sportowych i skupia obecnie ponad 200 stowarzyszeń krajowych na pięciu kontynentach.
 
Taekwondo w rodzinie sportów olimpijskich

Taekwondo pojawiło się na igrzyskach w formie pokazowej podczas IO w Seulu w roku 1988. Od Igrzysk w Sydney (2000 r.) taekwondo dołączyło do grona pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.
 
Zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie w taekwondo jest niezwykle trudne. Są zaledwie cztery kategorie wagowe mężczyzn i cztery kategorie wagowe kobiet - dla porównania jest ich o połowię mniej niż np. w judo. W każdej z wag startuje jedynie 16 najlepszych zawodników z całego świata.
 
Polscy i bielańscy taekwodziści na Igrzyskach Olimpijskich

Na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro zakwalifikowało się dwóch zawodników z Polski – Piotr Paziński z AZS AWF Warszawa w kategorii do 80 kilogramów oraz Karol Robak z AZS OŚ Poznań w kategorii do 68 kilogramów.

Piotr Paziński w historii startów polskich zawodników taekwondo w turniejach olimpijskich odniósł dotychczas największy sukces. Punktowane piąte miejsce to duże osiągnięcie w tak silnie obstawionym turnieju, w którym o najwyższe laury olimpijskie walczy 16 najlepszych zawodników na świecie.
 
Na poprzednich Igrzyskach w Londynie (2012 r.) biało-czerwonych reprezentował jeden zawodnik – warszawiak Michał Łoniewski (kategoria do 68 kilogramów) – klubowy kolega (AZS AWF Warszawa) i sparingpartner Piotra Pazińskiego.
 
Grono dotychczasowej czwórki, olimpijskich reprezentantów Polski uzupełnia Aleksandra Uściańska, która walczyła na Igrzyskach w Atenach (2004 r.) w kategorii do 57 kilogramów.
 
Warszawa silnym ośrodkiem rozwoju taekwondo w Warszawie
Obecnie w klubie AZS AWF Warszawa i klubach współpracujących, takich jak Klub Sportowy Tebek i UKS G8 Bielany swoje umiejętności w taekwondo zdobywa ponad 600 młodych zawodników. Puchar Świata rozgrywany z takim rozmachem na Torwarze wywodzi się w prostej linii od Pucharu Bielan, którego pierwsza edycja rozegrana została w 1997 roku na Bielanach. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Dzielnicy Bielany i m.st. Warszawy rozwinął się do wielkiego, międzynarodowego turnieju.
 
Turniejowy weekend w Warszawie
W sobotę 16 i niedzielę 17 września Halę COS TORWAR wypełni bez mała 1000 zawodników z blisko 50 krajów walczących o cenne medale i punkty do światowego rankingu. Wśród nich oczywiście Polacy.
 
Piknik taekwondo i wyzwania olimpijczyków
Dodatkowo w sobotę 16 września w godzinach 12:00-18:00 dla wszystkich chcących poznać tajniki taekwondo i jego historię, spróbować swoich sił w różnych konkurencjach oraz podjąć wyzwania olimpijczyków przed Torwarem zorganizowany będzie piknik taekwondo, na który serdecznie zapraszamy. Wstęp na zawody i piknik bezpłatny.

Notatka prasowa / fot: taekwondziści z Conrada z Piotrem Pazińskim